KONST / Litografier / Färglitografier 8001679
nr 800 1679
Clara Salander
(f. 1922), Sverige
Färglitografier, 2 st. Clara Salander, Umeå, signerade, motivets mått: 45x30
Clara Salander, svensk textilkonstnär, målare, tecknare och grafiker född 1922 i Åbo, Finland, bosatt i Gävle.
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
måndag 7 januari 2013
kl 18:10:27
5/1 00:47:31
Clara Salander
Läs mer om Clara Salander